+90 532 633 07 63

Sosyal Medyada Biz}

WhatsApp & İletişim Hattı
WhatsApp Hattımızdan Bizlere Ulaşarak Direkt İletişime Geçebilir; Detaylı Bilgi Alışverişi Yapabilir; Konum Yada Adres Bilgisi Paylaşabilirsiniz
WhatsApp Hattı

Aydınlatma Sistemleri

Elektrikçi firmamız aydınlatma sistemleri konusundaki tüm detaylar ile birebir ilgilenir. Ev, işyeri, okul, hastane veya diğer işletmeler için sağlanan aydınlatma, farklı bir uzmanlık isteyen konudur. Aydınlatma araçlarının montajı, bakımı ve tamiri konusunda ekibimiz tam donanımlı ve yetkili bir şekilde sizlere hizmet sağlar.

Bir mekân için seçilecek olan aydınlatma sisteminde düşünülmesi gereken pek çok başlık ve konu vardır.

 • Estetik: Seçilecek olan aydınlatma aracı LED, avize, floresan vb. ne olursa olsun estetik duruşu ortamı bambaşka bir atmosfere dönüştürür. Bu açıdan istenilen alana en uygun sistemi birlikte belirleyebiliriz.
 • Fonksiyonellik: Aydınlatmanın gücünün iyi ayarlanması ve ortama az yada çok ışık gücü sağlamasının önüne set olmalıdır. Fonksiyonel bir şekilde ayarlanan aydınlatmalar ömür boyu kullanıma uygundur.
 • Maliyet: Enerji kullanımı ve verimlilik aydınlatma araçlarının tamamında düşünülmelidir. Özellikle sıfırdan bir sistem kurulacağı düşünüldüğünde cep dostu bir sistem ile elektrik faturalarında %30, %40’lara varan ciddi azalmaların olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunların dışında ortama göre değişiklik gösteren ve en iyi verimi, görünümü sağlayan sistemleri uzmanlarımız ile birlikte oluşturabilir, fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Aydınlatma Sistemleri Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Elektrikçi tarafından sağlanan aydınlatma sistemleri kullanım alanları ve çeşitlerine göre farklı şekillerde karşımıza çıkar. Farklı başlıklar altında değerlendirilen bu sistemler;

 1. Kullanım Alanlarına Göre

Kullanım alanlarına göre 2 farklı aydınlatma çeşidi vardır.

 • Kapalı Mekân Aydınlatmaları: İç bölge aydınlatmalarında önemli olan tasarruf ve aydınlatmanın gücüdür. Satın alınan ürün hem mevcut olan dekorla uyum sağlamalı hemde onları daha güzel gösterirken enerji tüketimini de azaltmalıdır.
 • Dış Mekân Aydınlatmaları: Dış bölge aydınlatmalarında ise konu daha farklı bir şekilde değerlendirilir. Hem yağış, soğuk ve diğer tehlikelere karşı dayanıklılık hem enerji tasarruflu hemde yeterli aydınlatmayı sağlaması sistemde bulunması gereken özelliklerdendir.
 1. Çeşitlerine Göre

Aydınlatma çeşitleri günümüzde farklı şekillerde bizleri bekler. Ancak genel olarak baktığımızda en sık kullanılan türler şu şekildedir:

 • Linear Aydınlatma: Günümüzde en çok verim elde edilen aydınlatma sistemleri arasında LED’ler bulunmaktadır. LED aydınlatma çeşitleri uzun ömürlü, verimi yüksek, dayanıklı olarak bilinir ve diğer aydınlatmalara göre 10 kata kadar daha az enerji tüketir.
 • Alçıpan Üzeri Gizli Aydınlatmalar: İnşaat işleri ilerleyip dekoratif görüntünün önemi yaygınlaştıkça alçıpan uygulamaları ön plana çıkıyor. Bu uygulamalar kapsamında yapılan ve dışarıdan gözükmeyen gizli LED aydınlatmalarını da firmamız kapsamında yaptırabilirsiniz.
 • Tavan Aydınlatmaları: Tavan aydınlatmaları dekoratif açıdan tamamlayıcı görevi üstlenirler. Seçilen aydınlatma türü (özellikle avize) ortamın ihtişamını yükseltici etki yapar. Avize gibi hem ağır hemde uğraş gerektiren bir sistemi uzman ekiplerimiz kolaylıkla kurabilir.
 • Bahçe Aydınlatmaları: Dış mekân aydınlatmaları arasında bahçelerin ayrı bir yeri vardır. Bahçe aydınlatmalarında dikkat ettiğimiz en önemli konu sağlamlıktır. Her türlü etkiye açık olan bu araçların iyi bir elektrikçi tarafından kaliteli bir şekilde monte edilmesi herkes için en önemli kriterlerin başında gelir.

Aydınlatma Sistemlerinin Amacı

Aydınlatmanın amacını incelediğimizde karşımıza 3 farklı başlık çıkar.

 • Fizyolojik Aydınlatma: Fiziksel bir aydınlatma, verimi yüksek, tasarrufu bol olsun diyorsanız fizyolojik bir aydınlatma sizin işinizi görecektir. Bu aydınlatma yoğun iş temposunda çalışılan ve dekorun önemli olmadığı alanlarda kullanılır.
 • Dekoratif Aydınlatma: Dekorun ön planda tutulmasını sağlayan bu aydınlatma çeşidi hem ortama uygundur hemde ortamdaki dekoratif objeleri daha iyi gösterir.
 • Dikkat Çekici Aydınlatma: Reklam panolarında olduğu gibi bakan kişinin dikkatini çekmek istiyorsanız eğer o zaman bu aydınlatma çeşidi sizin işinizi görecektir.

Dinç elektrik, aydınlatma sistemleri kurulum, bakım ve montajı konusunda elektrikçi ekip arkadaşları ile birlikte müşterilerinin her daim yanında bulunur ve 7 / 24 hizmet verir.