+90 532 633 07 63

Sosyal Medyada Biz}

WhatsApp & İletişim Hattı
WhatsApp Hattımızdan Bizlere Ulaşarak Direkt İletişime Geçebilir; Detaylı Bilgi Alışverişi Yapabilir; Konum Yada Adres Bilgisi Paylaşabilirsiniz
WhatsApp Hattı

Data Hattı

Data hattı, mobil internet sektörüne öncülük eden icatlardan bir tanesidir. 3 G internet hızına geçildiği günden beri hayatımıza giren bu hatlar, normal cep telefonu hatları ile aynı görünüme sahiptirler. Elektrikçi tarafından kurulan bu hatlarda önemli olan nokta çekim alanının genişliği ve sürekli olarak internete ulaşma izni vermesidir.

Data hatları;

 • 2G
 • 3G
 • 4.5G teknolojilerini kullanır.

Bu özellikler sayesinde kendisine bağlı olan cihazların internet erişimlerini sağlar, aracı olur. Bu cihazlar internete bağlanabilir, SMS dahi gönderebilir ancak aranamazlar. Yani bir tek bu hatlar ile konuşamazsınız. Dinç Elektrik firması olarak sizlerin ev ve işyerlerine internet hatları kurarken gerekirse seyyar olarak kullanılabilen data internet hatlarını da kurmaktayız.

Data Hattı ve Sim Kart Arasındaki Benzerlikler ve Farklar

Data hatlarının pek çok özelliği sim kart ile aynıdır. O nedenle biz ilk önce sizlere farklarından bahsedeceğiz.

 • Data hatları ile sim kartlar arasındaki en büyük fark arama yapamamaktır. Sim kart sayesinde bir başkası ile iletişim kurulabilirken bu hatlarda iletişim kuramaz, konuşamazsınız.
 • Data hatları interneti ortama yayan ve wifi modem veya Vınn denilen cihazlarda kullanılır. Elektrikçi tarafından kurulumu yapılan bu cihazlar sayesinde ortak bir ağ oluşturabilen hatlar, pek çok cihaza internet erişimi sağlayabilir.

Sim kart ile data hatları arasındaki farklar bu şekildedir. Ortak olan noktalar ise daha fazladır. Bunlar:

 • İnternet Erişimi: Normal sim kartlar ile dataların ortak noktası internet erişimini ikisininde yapmasıdır. 2 hatta internete girebilir.
 • Mesajlaşma: Mesaj alma ve gönderme 2 hat içinde geçerli olan bir durumdur. Bu nedenle ortak özellikleri arasında bulunur.
 • Numara: Her iki hattında kendisine ait bir telefon numarası vardır. Ancak datalar için kullanılan numaralar ile mesaj gönderebilir, alabilir ve faturalarınızı ödeyebilirsiniz ancak konuşamazsınız.
 • Şekil: Şekil olarak 2 hattı birbirinden ayırt etmek oldukça zordur. Büyüklüğü, görselliği ve diğer her şeyi birbirine çok benzer. Yani uzaktan bakarak hangisinin data, hangisinin sim kart olduğunu anlayamazsınız.

Data hattı, sim kart arasındaki farklar ve benzer noktalar yukarıda belirttiğimiz gibidir. Data hatları için önemli olan nokta onun çekim mesafesinin ve sürekli olarak internet sağlamasının önünün açılmasıdır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda data hatları kullanım alanları nelerdir? Hangi sektörlerde kullanılır?

Data Hatları Kullanım Alanları

Elektrikçi tarafından montajı, bakımı ve arıza giderimi yapılabilen bu hatların kullanım alanları da farklılık gösterir. Kullanım alanlarına baktığımızda karşımıza özellikle taşımacılık sektörü çıkmaktadır. Buna göre;

 • Taşımacılık sektöründe araç takip sistemleri için kullanılan bir hattır. Araç nereye giderse gitsin uydu ile bağlantısını kaybetmeden data hatları, konum bilgisini her an araç sahibine veya şirketine gönderebilir. Böylelikle şirkette aracın nerede olduğunu her daim bilmiş olur.
 • Sunucular için data hatlarının kullanıldığı bilinmektedir. Sunucuların internet ile erişimini bu hatlar üstlenebilmektedir.
 • Bazı bilgisayarlarda bu hatların kullanılabilmesi için özel bir yer vardır. Bu özellikteki bilgisayarlarda da data hatları kullanılabilir.
 • Taşınabilir wifi cihazlarında zaten kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle köy, dağ ve diğer evlerde internet kablolarının çekilmediği yerlerde yaygın olarak kullanılır. Böylelikle insanların her yerde internete girebilmeleri sağlanır.

Bu özellikleri ile ön plana çıkan data hattı, firmamızın profesyonel olarak hizmet veren ekipleri tarafından kurulabilmekte ve tüm ayarlamaları yapılmaktadır. Sizlerde bu hattın avantajlarından faydalanmak isterseniz bizimle günün her saati iletişime geçebilirsiniz. Arıza, kurulum gibi konularda firma personellerimiz sizlere en iyi servis hizmetini sağlayacaktır.