+90 532 633 07 63

Sosyal Medyada Biz}

WhatsApp & İletişim Hattı
WhatsApp Hattımızdan Bizlere Ulaşarak Direkt İletişime Geçebilir; Detaylı Bilgi Alışverişi Yapabilir; Konum Yada Adres Bilgisi Paylaşabilirsiniz
WhatsApp Hattı

Priz Tesisatı

Priz tesisatı, elektrik gücü ile çalışan tüm araç ve gereçleri, şebekeden gelen hat ile buluşturan araca denir. Ev, işyeri ve açık alanlar için imal edilen bu ürünler, cihazların çalışmasını sağlar. Elektrikçi hizmeti veren firmamız, prizler ile ilgili her türlü ihtiyacınızda sizlere 7 / 24 hizmet vermektedir.

Priz tesisatının düzgün ve yönetmeliklere uygun olarak montaj edilmesi çok önemlidir. Bu tesisatlar düzgün montaj edilmediğinde;

  • Elektrik kaçakları görülebilir.
  • Prizden beslenen cihazlara dokunduğunuzda elektrik çarpması gibi istenmeyen olaylar yaşanabilir.
  • Prizden güç alan elektronik aletlerde ana kartın yanması gibi olaylar yaşanabilir.
  • Sigortanın atması ile tüm sistem elektriksiz kalabilir.

Dinç Elektrik profesyonel ekip arkadaşları ile priz montajı konusunda gereken tüm hassasiyeti göstermektedir. Kaliteli bir kurulum sonrasında yukarıdaki olumsuzlukların hiçbirisi yaşanmaz.

Priz Tesisatı Çeşitleri

Priz tesisatları günümüzde 3 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu farklar, tesisat için kullanılan olan prizin seçimine ve görselliğe göre ortaya çıkar.

  • Sıva Altı Priz

Bu priz, sert plastikten üretilmiştir. Yapımında termoplastik yada bakalit malzemesi kullanılır. Prizin dış kısmı ise farklı renklerde üretilebilmektedir. Ancak genel olarak kullanılan renk beyazdır. Elektrik esnasında priz yuvaları ısındığı için bu kısımlar eriyip yanmaması adına yanmaz özellikli malzemelerden üretilir. Elektrikçi arkadaşlarımız tarafından montaj edilen bu ürünlerin bağlantı için kullanılan uçlarında ve diğer tüm alanlarda iletken maddeler bulunur. Böylelikle olası bir elektrik çarpmasına karşı koruma sağlanmış olur.

Prizin gövdesi incelendiğinde ise karşımıza elektrik akımını taşıyan kısımdaki bakır alaşımı içeren sert malzemeler dikkat çeker. Oldukça güvenilir bir şekilde üretilmiş olan bu malzemeler günümüzde en çok tercih edilen türlerdir.

Sıva Üstü Priz

Sıva üstü olarak imal edilen bu prizlerin dış tarafı yine sert plastikten üretilmiştir. Yine enerji anında yanmaz maddelerin kullanılması sayesinde elektrik akımı sırasında ısınan kısımlar koruma altına alınmıştır. Yine olası kaçaklara karşı yalıtkan özellikli maddeler kullanılmıştır.

Sıva üstü priz çeşitleri; sıva üstü topraklı, nümerik, düz priz gibi pek çok farklı olan türleri vardır. Renkleri ise genellikle beyaz tercih edilmekle birlikte isteğe göre farklı renklerin bulunması da mümkündür.

  • Etanş Priz

Nemli alanlarda kullanılan bu priz tesisatı, özellikle suya karşı son derece korunaklıdır. Suyun dışında toz, yanıcı gazlara da korunaklı olarak üretilmiştir. Dış çerçevesi yine sert plastik malzemelerden üretilmiş ve içerisinde elektrik akımı için iletken maddeler kullanılmıştır. Elektrik taşıyan ve ileten kısımları bakır alaşımından yapılmıştır.

Etanş priz çeşitleri antigron ve antigron topraklı priz olarak 2 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu priz içinde kullanılan renk genellikle beyazdır. Ancak özel durumlarda farklı renklerde seçilebilmektedir.

Prizler tesisatın yapımına göre yukarıdaki gibi 3 farklı özellikte karşımıza çıkmaktadır. Ancak bunların haricinde;

  • Elektrik Güvenliği Açısından: Topraklı ve topraksız prizler
  • Faz Sayısına Göre: Bir fazlı ve 3 fazlı prizler olarak piyasada bulunmaktadır.

Kullanımına bağlı olarak elektrikçiler tarafından yapılacak olan yönlendirmeler sonucunda bu çeşitlerden bir tanesi seçilebilmektedir.

Elektrikçi ekip arkadaşlarımız tarafından montaj edilen bu tesisatlar, elektrik çarpılmalarına ve kaçaklarına karşı özel tedbirler altında üretilmiştir. Ancak yine de montaj anında yapılabilecek en ufak hatalar pahalıya mal olmaktadır. Priz tesisatı, elektriğin güvenli kullanımı bakımından en önemli araçlardır. Ev ve işyerindeki tüm elektrik tesisatının yüklerini prizler çeker. O nedenle ekip arkadaşlarımız prizlerin montajına ayrı bir özen gösterir ileride oluşabilecek problemlere karşı en baştan tedbir alırlar.