+90 532 633 07 63

Sosyal Medyada Biz}

WhatsApp & İletişim Hattı
WhatsApp Hattımızdan Bizlere Ulaşarak Direkt İletişime Geçebilir; Detaylı Bilgi Alışverişi Yapabilir; Konum Yada Adres Bilgisi Paylaşabilirsiniz
WhatsApp Hattı

Telefon Hattı

Telefon hattı, iletişimin sağlanması için ev ve işyerlerinde çekilen bir hattır. İletişimin devamlı olarak sağlanabilmesini sağlayan bu hatların kaliteli ve profesyonel bir şekilde çekilmesi gerekir. Dinç Elektrik firması olarak konuşmalarınızın kalite ve devamlılığını sağlamak amacıyla ince bir işçilik ile bu hatların döşenmesi sağlanır.

Telefonların kullanımı için önem arz eden bu hatlarda kaliteli bir işçiliğin önemi büyüktür. Bu işçilikler yapılırken elektrikçi ekip arkadaşlarımız tarafından şu konulara dikkat edilmektedir:

 • Kabloların standartlara uygun olarak seçilmesi öncelikli konularımız arasındadır.
 • Kablo döşemesi esnasında ortamdaki keskin dönüşlerden dolayı kabloların zarar görmesinden kaçılarak işlemler yapılır.
 • Kablolar ortamda görüntü kirliliğine neden olmayacak şekilde döşenir ve gözde kötü bir görüntü oluşmasının önüne geçilir.
 • Yapılan işçilikten sonra telefonların çalıştığı kontrol edilir.

Telefon, şirket içindeki haberleşmeyi sağlayan önemli bir araçtır. Hem şirket içi hemde şirket dışı ile olan tüm görüşmeler bu hatlardan yapılacağı için sürekli arızalanmaması gerekir.

Bina İçi Telefon Hattı Çekilmesi

Elektrikçi tarafından yapılan hizmetlerden bir tanesi de bina içine komple telefon hat sisteminin döşenmesidir. Bu konuda ekiplerimiz sıfırdan yapılan binalara da hizmet vermektedir. Bu alanda yaptığımız çalışmalar;

 • Plan & Proje: Telefon hatları belirli bir plan ve projeye uygun olarak yapılmalıdır. Önceden binanın mimarisinde görülen yerlere çekilecek olan bu hatların imalatına başlamadan önce ekiplerimiz projeyi kontrol eder ve varsa hatalı eksik alanlar bunu işverene bildirir.
 • Hat Çekimi: Detayların belli olmasının akabinde artık telefonlarda kullanılacak olan hattın çekilmesine başlanır. Bu hatların çekilmesi esnasında hatlar duvar ve bimslerin içerisinden, kenarından geçerek görüntü kirliliğinin oluşmasının önüne geçilir.
 • Kontrol: Hatlar projede belirtilen yere kadar çekildikten sonra artık son işlem adımı olarak çalışıp çalışmadıkları kontrol edilir. Bu noktada firmamız kontrol işlemlerini tamamlar ve işverene bunu belirtir.

Bu işlemlerin akabinde hizmet sağlanmış olur. Firmamız, telefon hattı çekilmesi sırasında kabloların ezilmesi ve bükülmesine tamamen karşıdır. Dikkatsizlik, döşeme sonrasında oluşan ve öngörülemeyen durumlara karşı ezilen ve bükülen kablolar fark edilirse eğer bunlar yeniden değiştirilir. Bir defa yapılacak bu işlemin yıllar boyunca o binanın telefon sistemini beslemesi amaçlanır.

Telefon Kablosu Yapısı ve Özelliği

Bu kablolar, abone olan kişiler arasında iletişimin verimli olarak yapılabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Yapıları gereği içlerinde birden fazla telefona aynı anda hizmet verebilmek için bir per mevcuttur. Bu per değerleri 10’dan başlayarak 1800’e kadar çıkabilir. Kabloların genel özellikleri ise şu şekilde karşımıza çıkar:

 • Elektrikçi tarafından çekilen kablolar bakırdan oluşmuştur. Bakı iletken özelliği açısından hem iyi hemde ekonomiktir.
 • Bakır tellerin etrafında oksitlenmeyi önlemek için kalay bulunur.
 • Kalay içerisindeki kablolar işlem sonunda PVC veya polietilen (PE) ile izole edilir.
 • Şirket içi haberleşmeyi sağlayan telefonlarda dâhili kablolar kullanılır. Diğer telefonlarda ise gömme kablolar veya askı telli havai hat olarak isimlendirilen kablolar kullanılır.
 • Telefon hattı kabloları P,D,A ve V gibi harfler ile numaralandırılır.

Telefon hatları haberleşme için kullanılan önemli hatlardır. Olası bir acil durumda bilgi vermek, elektrik olmadığı zamanlarda da çalışabilmeleri için tasarlanmışlardır. Özellikle acil durumlara karşı kullanıldığında hem evlerde hemde işyerlerinde en önemli araç olarak karşımıza çıkar. Elektrikçi ekip arkadaşlarımız tarafından profesyonel ve kaliteli bir işçilik sonucu çekilen / yapılan bu kablolama işlemlerinde uzun yıllar çalışabilmesi esas olarak düşünülür ve tüm işlemler bu minval üzerinden yapılır. Telefon hatları konusunda firmamıza her daim ulaşabilir ve acil müdahale isteklerinde de bulunabilirsiniz.