+90 532 633 07 63

Sosyal Medyada Biz}

WhatsApp & İletişim Hattı
WhatsApp Hattımızdan Bizlere Ulaşarak Direkt İletişime Geçebilir; Detaylı Bilgi Alışverişi Yapabilir; Konum Yada Adres Bilgisi Paylaşabilirsiniz
WhatsApp Hattı

Telefon Santrali

Telefon santrali, bir adetten fazla telefonun birbirleri ile iletişimini sağlayan ve ülkemizde büyük ölçüde işyerleri tarafından kullanılan bir sistemdir. Bu sistemlerin kurulması, bakımı ve arıza durumlarında acil olarak müdahale edilmesini elektrikçi ekip arkadaşlarımız sağlar.

Dinç Elektrik firması tarafından kurulumu garantili bir şekilde gerçekleştirilen bu sistemlerde, telefonlar birbirileri ile iletişime girer. Bu iletişimler;

 • Ses
 • Görüntü
 • Mesaj iletişimini kapsar.

Anlık olarak iletişime girebilen bu cihazlarda şirket içerisinde ve dışarısında işlerin daha hızlı yürüdüğü anlaşıldığından ekonomik olarak büyük faydaları bulunur. Ayrıca acil durumlarda anlık olarak iletişim kurulabilmesi çalışma hızını da olumlu etkileyen faktörler arasındadır. Dâhili numaralar vasıtası ile bir birimden diğerine anında iletişim kurulabilmektedir.

Telefon Santrali Üzerinden Arama Yapmak

Santral üzerinden arama yapılması aslında oldukça basittir. Her şey kurulumun elektrikçi tarafından ne kadar kaliteli yapıldığı ile ilgilidir. Buna göre santrale bağlı telefonlardan arama yapmak için şu işlem adımları uygulanır:

 1. Telefon ahizesinin kaldırılması ile birlikte ahizeden tuşlama yapılması için bir ses gelir.
 2. Kullanıcı, bu sesin ardından arama yapmak istediği numarayı tuşlar.
 3. Tuşlama akabinde abone kartına bir sinyal gelir ve bu sinyal işlemciye iletilir.
 4. İşlemci ise tuşlanan numara hangi telefona kodlu ise ona bir sinyal göndererek telefonun çalmasını sağlar.
 5. Telefon çaldıktan sonra karşı tarafın telefonu açmasıyla işlemciye bir sinyal daha gider ve görüşme gerçekleştirilmeye başlar.
 6. Şirket için görüşmeler haricinde bu teknik ile şirket dışında da görüşmeler yapılabilir. Bunun için genellikle “9” tuşu dâhili hat haricinde bulunan diğer numaraların aranmasını sağlar.

Telefon ile rahat bir görüşme olmasını sağlayan bu sistemlerde isteğe göre programlanabilen mikro işlemcilerde bulunmaktadır.

Elektrik Tarafından Kurulan Santralin Çalışma Prensini

Telefon santrali kurulumu tamamlandıktan sonra elektrik hattı ile artık kullanıma hazır hale getirilir. Dışarıdan gelen akım, ilk olarak santralde bulunan güç ünitesine girer. Güç devresi ise gelen akımı tüm sisteme yayar. Bu esnada ana karta da ulaşan akım, en önemli parçalardan bir tanesi olan işlemcinin çalışması için gereken elektriği ona iletir. İşlemci ise telefonlardaki yönlendirmeyi gelen akım sayesinde yapabilir hale gelir.

Santral üzerinde toplamda 5 adet ana parça vardır. Bunlar:

 • Güç Devresi: Güç devresi, fazlar vasıtası ile işlemciye kadar ulaşan elektrik akımının taşındığı devredir. Güç devresi ile elektrik akımı sisteme dağıtılmaktadır.
 • Ana Kart: Ana kart, sistemin çalışması için gereken en önemli parçalardan bir tanesidir. Sisteme bağlı olan tüm parçalar buradan yönetilir.
 • Abone Kartı: Abone kartı da şirket için görüşmelerin yapılmasını, çağrıların yerine ulaşmasını sağlayan karttır. Şirketteki numaralar buraya kayıt edildiği için ismine abone kartı denmiştir.
 • Dış Hat Kartı: Elektrikçi tarafından yapılan ayarlamalar neticesinde genellikle “9” numaralı tuşa basılması ile ana kart dış hat kartına
 • Besleme Üniteleri: Besleme üniteleri santral içerisinde bulunan 5 ana parçadan bir tanesini oluşturur.

Telefon santrali içerisinde bulunan bu parçaların her birisi sistemin efektif çalışabilmesi için elzem niteliğinde öğelerdir. Firmamız bünyesinde bulunan ve profesyonel bir çalışma sergileyen ekip arkadaşlarımız bu parçalardan her biri konusunda gereken bilgiyi ve eğitimi almışlar, santral kurulum öncesi, anı ve sonrasında gereken tüm desteği sağlayacak kapasitede bulunurlar. Şirket içi meydana gelebilecek olan arıza durumlarında bize 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz. Firmamız, üstünkörü bir hizmet anlayışına sahip değildir. Aksine her işi derinlemesine araştırarak kesin bir çözüm sağlar.